2021. szeptemberének első felében Szlovákiába látogatott az Európa Tanács mellett működő Kisebbségi Keretegyezmény Tanácsadó Bizottsága, a látogatás célja, hogy szakemberek ítéljék meg a testület által megjelentetett és aktualizált kisebbségvédelmi jelentés gyakorlati alkalmazását és a kapcsolódó akadályokat.
A Kerekasztal Jogsegélyszolgálata a Bizottsággal egyeztetve Fiala János munkájának köszönhetően éves szinten elkészíti az aktuális, kisebbségvédelmi szempontból fontos ügyek összefoglalóját és megjegyzéseket fűz a jelentéshez. Az úgynevezett „árnyékjelentés” angol nyelven 2019-ben és 2020-ban is elkészült. Az anyag a közvélemény számára is hozzáférhető a kapcsolódó linkeken.
Az Európa Tanács Kisebbségvédelmi Keretegyezménye szavatolja többek között a nyelvhasználati jogokat és a diszkrimináció elleni fellépést, a vonatkozó látogatásokra öt éves időviszonylatban kerül sor. A Tanácsadó Bizottság látogatásán több magyar szakember is egyeztetett a külföldi szakértőkkel, köztük Horony Ákos, Bauer Edit, Szekeres Klaudia és Tokár Géza.
Árnyékjelentések, betördelés.
Az árnyékjelentések célja, hogy kiegészítsék és kontextusba helyezzék a hivatalos kisebbségvédelmi jelentéseket, így pontosabb képet adva a kisebbségeket érintő valós helyzetről és kihívásokról. Ezek az alternatív jelentések lehetőséget biztosítanak a civil szervezetek, jogvédők és közösségi képviselők számára, hogy részletesen bemutassák a mindennapi életben tapasztalható problémákat és esetleges jogsértéseket, melyeket a hivatalos jelentések esetleg figyelmen kívül hagynak.
A dokumentumok kidolgozásakor részletes elemzések és statisztikai adatok is felhasználásra kerülnek, így az árnyékjelentések fontos forrásai a kisebbségi jogvédelem alakulásáról szóló szakmai és politikai diskurzusnak. A közvélemény számára is elérhető árnyékjelentések hozzájárulnak ahhoz, hogy a kisebbségek védelme kérdésében nagyobb átláthatóság és tájékoztatás valósuljon meg. Az ilyen jelentések alapot adnak a jövőbeli párbeszédekhez és szakmai javaslatokhoz, melyek célja egy befogadóbb és igazságosabb jogi keretrendszer megteremtése.
Vélemény, hozzászólás?