Az utóbbi napokban végre megjelentek a kétnyelvű településnevek a Komárom-Pozsony vasúti szakasz több pontján is. A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala több hónapja szorgalmazza ezt a vasúttársaságnál. Újra bebizonyosodott, hogy a következetes érdekérvényesítő munka hosszú távon eredményekhez vezet.
A Kerekasztal szakértői még februárban, a vonatok indítását megelőzően keresték meg a vonalat üzemeltető RegioJet vállalat igazgatóját és tulajdonosát, részletes statisztikai kimutatásokat és érveket szolgáltatva ahhoz, hogy a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően kétnyelvűsítsék a társaság tulajdonában álló szerelvények beltéri feliratait, valamint a RegioJet közvetlen gondozásába tartozó megállókat.
Az egyeztetés során több levélváltásra is sor került a Kerekasztal és a RegioJet között. Örülünk, hogy a vállalat vezetése tudatosította a problémát, és konkrét intézkedéseket foganatosított az ügyben. A mellékelt fotódokumentációból látszik, hogy a Regiojet négy várakozóján (Nagypaka, Kispaka, Nagyabony, Szentmihályfa) már megjelentek a magyar helységnevek, reméljük, további lépések is történnek ezen a téren.
A korábban következetesen államnyelvet alkalmazó vasúti szolgáltatások kapcsán még van tennivaló bőven, hiszen az állomások épületei, melyek a Szlovák Vasutak gondozásában vannak, vagy éppen a propagációs anyagok továbbra sem tükrözik a térség nyelvhasználati gyakorlatát. Az üzemeltetők jóindulatával, racionális megközelítéssel és a problémákra való figyelemfelhívással, sikerülhet gyakorlattá tenni a többnyelvű nyelvhasználatot a hétköznapokban, még olyan tabunak számító területen is, mint a vasút.
Mellékeljük a szakértőink által készített statisztikákat a vasútvonalról, valamint szervezetünk első levelét a RegioJethez, magyar nyelvű változatban.
A mellékletek célja, hogy támogassák a párbeszédet és egyértelműen rávilágítsanak a többnyelvű nyelvhasználat szükségességére azon területeken, ahol a magyar közösség számára ez különösen fontos. Az általunk gyűjtött statisztikai adatok megerősítik, hogy jelentős számú magyar nyelvű utazó veszi igénybe ezeket a szolgáltatásokat, és így indokolt, hogy anyanyelvükön is tájékoztatást kapjanak.
A RegioJet eddigi pozitív hozzáállása példaértékű, és reméljük, hogy nemcsak ezen a négy állomáson, hanem az egész vasúthálózaton elindul a többnyelvű jelzésrendszer bevezetése. A következő lépésben szeretnénk más közlekedési vállalatok, például a Szlovák Vasutak hasonló nyitottságát is ösztönözni, hogy a teljes közlekedési infrastruktúrában helyet kapjon a régióban élő közösségek nyelvi és kulturális sokszínűsége.
A többnyelvűség előnye nemcsak a helyi lakosok számára fontos, hanem a régió turisztikai vonzerejét is növelheti, hiszen a látogatók számára is barátságosabb és könnyebben értelmezhető közeg jöhet létre. Reméljük, hogy ez a kezdeményezés példaként szolgál majd más vállalatok számára, és hozzájárulhat egy sokszínűbb, nyitottabb Szlovákia megteremtéséhez.
Vélemény, hozzászólás?