Minden amit a Kerekasztalról tudnod kell


Tulajdonképpen mi is az a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala?

A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala egy nyitott, politikai pártoktól független, önkéntes és informális intézmény, amely a szlovákiai magyar szervezetek egyeztető fórumaként tevékenykedik. A Kerekasztal tagságát így különféle szakmai, önkormányzati, állami és civil szervezetek alkotják, a tagok között szerepelnek még a helyi magyar közösség jeles személyiségei és pártolói.


Milyen módon egyeztet a Kerekasztal?

A Kerekasztal évente tart egy országos konferenciát – ez az idén október 26.-27.-re esett –, év közben pedig a tagszervezetekkel, valamint a Koordinációs Bizottsággal való havi egyeztetések útján tevékenykedik, foglalkozik a magyar közösséget érintő problémákkal és aktuális ügyekkel. A kapcsolatot rendszerint körlevelekben tartja a szervezetekkel, valamint az akciókról szóló beszámolók rendre megjelennek a weboldalon is. A szakmai háttérmunkát a Kerekasztal bizottságai végzik – például a Jogsegélyszolgálat, vagy a gazdasági bizottság.


A Kerekasztal idővel párttá válik majd?

A Kerekasztalnak nincsenek hasonló ambíciói, nem is lenne értelme alapítani egy harmadik pártot az MKP és a Híd mellé. A szervezet politizál, ezen nincs mit tagadni, hiszen a közösségi érdekérvényesítés ezt is magában foglalja. De attól még nem lesz politikai alakulat, nem is szándékozik átvenni a két párt helyét. A pártokra szükség van az ügyeink képviseletéhez, együtt kell velük dolgozni partnerként, hiszen közösek az érdekek: a magyar közösség megmaradása és felvirágoztatása.


Miként viszonyul a szervezet a politikához?

A Kerekasztal pártérdek feletti szervezetként szeretne ténykedni, hiszen közös ügyeink megoldása mindenkinek az érdekében áll politikai hovatartozásra való tekintet nélkül. Egy kikötés van, a Kerekasztalnak politikai pártok és azokhoz direkt módon kötődő szervezetek nem lehetnek tagjai. Ez voltaképpen egy önvédelmi mechanizmus, arra szolgál, hogy ne érje közvetlen politikai befolyásolás a szervezetet az egyes döntések meghozatalánál.


Mi a célja a Kerekasztalnak?

A Kerekasztal a szlovákiai magyarság érdekérvényesítési szerveként szándékozik működni, azaz képviselni a közösség érdekeit, valós tartalommal megtölteni azokat a követeléseket, melyekről gyakran csak az általánosság szintjén, konkrétumok nélkül beszélünk – például az önkormányzatiságról, a minőségi oktatásról, a kisebbségi jogok ideális állapotáról, vagy a gazdasági jellegű problémákról. Ezek a problémák gyakran évtizedek óta megoldatlanok, konkrét válaszokra várnak.


Ez a cél miként érhető el a Kerekasztal keretei között?

A szűk keretek között sehogy, ahhoz társadalmi és politikai egyetértésre van szükség. A magyar közösség problémáinak megoldása nem a Kerekasztallal kezdődik, és nem is ott ér véget. Nem cél kisajátatítani sem a fontos témákat, sem pedig a civil szektor kizárólagos képviseletét.


Miként képes ennyi szervezet közösen dönteni?

A Kerekasztal egyik legnagyobb erénye – és tulajdonképpen az eredményes működésének a záloga is –, hogy a fontos ügyekben sikerült megtalálni a közös hangot a szervezetek között. A döntések a konszenzusra épülnek, nem a kompromisszumra, azaz a szervezetek a részvételért cserébe nem adják fel az identitásukat. Az egyeztető folyamat célja a legtöbbször az, hogy a különvéleményeket is a lehető legjobb formában meg lehessen jeleníteni az elkészülő anyagokban. A közös ügyek képviselete terén, amíg a problémák nem lesznek nagyon specifikusak, meglepően könnyű konszenzust találni.


Miként lehet egy szervezet a Kerekasztal tagja?

A tagság évente megújul, ami azt jelenti, hogy a szervezeteknek éves időközökben meg kell újítania a jelentkezését, a Kerekasztal évente újjáalakul. A szervezetek felvétele az éves konferencián történik. Amennyiben valaki ezt a határidőt objektív vagy szubjektív okokból lekési, annak egy évet várnia kell, hogy el lehessen kerülni a szervezetek ki- és belépését, témáktól függően, ezzel is megteremtve a tagság rangját. Érdeklődés esetén egyéni utakat lehet találni az együttműködésre bárkivel.