Felvidéki civil jogvédő is felszólalt az Egyesült Nemzetek Szervezetének november 23-25. között rendezett kisebbségi jogi fórumán Genfben. A fórumon több olyan kérdés is szóba került, melyek a nemzeti kisebbségek helyzetét érintik, a szlovákiai összefoglaló alapját a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának angol nyelven elérhető árnyékjelentése képezte. A határon túli magyar kisebbségek fő problémáit egy fehér könyvben (White Book) is összegezték. Sánta Szilárd aktivista, a Selye János Egyetem oktatója a felszólalásában külön teret szentelt a hiányzó kétnyelvű táblák és a kétnyelvűségi aktivizmus, a hivatali nyelvhasználat, a kettős állampolgárság ügyének, valamint a szlovák nyelv oktatásával kapcsolatos gyakorlati problémákról is beszámolt a nemzetközi megfigyelőknek. A felszólalásban a Selye János Egyetem fontos szerepéről is szó esett az értelmiség képzésében. A fórumon többek között erdélyi, vajdasági és kárpátaljai aktivisták is részt vettek, mindannyian a magyar közösséggel kapcsolatos problémákról ejtettek szót. Az ENSZ éves Kisebbségügyi Fórumát az Emberi Jogi Tanács hozta létre 2007-ben. A fórumot Izsák-Ndiaye Rita irányítása alatt hozták létre, platformként szolgál a nemzeti, etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozók ügyeinek megvitatására és a kapcsolódó megoldások kidolgozására. Izsák, a Kisebbségi Ügyek ENSZ-szakértője pénteken külön fogadta a határon túli magyar delegáció képviselőit, s ígéretet tett arra, hogy Szlovákiába is ellátogat.
A találkozón Izsák-Ndiaye Rita hangsúlyozta, hogy az ENSZ számára kiemelt fontosságú a kisebbségek jogainak védelme, és kifejezte elkötelezettségét a helyi közösségek specifikus problémáinak megismerése iránt. A fórumon részt vevő magyar delegáció képviselői lehetőséget kaptak arra, hogy részletesebben bemutassák a szlovákiai magyarságot érintő jogsérelmeket, valamint felvázolják a kétnyelvűség gyakorlati kihívásait és a kulturális jogok érvényesülésének akadályait.
A magyar aktivisták kitértek a kisebbségi nyelvhasználatban tapasztalható szűkös lehetőségekre, valamint a közigazgatás és oktatás terén fennálló hátrányokra. Rámutattak arra, hogy a kettős állampolgárság kérdése további diszkriminatív intézkedésekhez vezethet, amelyek súlyosan korlátozzák a közösség politikai és társadalmi mozgásterét. Az ENSZ szakértőinek különösen nagy érdeklődését váltotta ki a kétnyelvű táblák hiánya és a szlovákiai magyar közösség azon törekvése, hogy az anyanyelv használatának jogát teljes mértékben elismerjék és garantálják.
Izsák-Ndiaye látogatása Szlovákiában reményt kelt, hogy a helyszíni találkozók révén hiteles képet alkothat az ottani helyzetről, és közvetlenül érintett felekkel is egyeztethet. A kisebbségi jogvédők számára ez egy jelentős lépés lehet, mivel az ENSZ részvétele és támogatása nagyobb nemzetközi figyelmet irányíthat a szlovákiai magyar közösség ügyeire, és hozzájárulhat a jogok tényleges érvényesítéséhez és a diszkrimináció megszüntetéséhez. Az ENSZ és a helyi szervezetek közötti további együttműködés lehetősége új perspektívákat nyithat a kisebbségi kérdések hatékonyabb kezelésében és a fenntartható megoldások kidolgozásában.
Vélemény, hozzászólás?